İyi Bir Tasarımcının Titiz Olduğunu Söylüyorlar. – Bölüm 1

Yapmış olduğumuz PSD dosyaları development departmanına aktarıldığında sorunsuz bir iş çıkardım diyebilmek için çalışmamızda neler dikkat etmemiz gerekiyor bunları başlıklar halinde ele alalım.

 

Dosyalar

İyi bir ilk izlenim nasıl yapılır?

 

PSD’lerinizi birleştirin

Çalışmalarınızda klasör veya dosyalama sisteminizde olabildiğince açıklayıcı isimler kullanın ve olabildiğince az psd kullanarak fazla PSD’leri birleştirin.

Dosyaları Uygun Bir Şekilde Adlandırın

Çalışmalarınızda isim verirken projenize uygun isimler kullanmaya çalışın. Son.psd veya Enson.psd gibi dosyalar belirli bir zaman sonra projenize geri döndüğünüzde kafanızı karıştıracaktır. Böyle durumlarda tavsiyem PSD’nin son kayıt tarihine bakın 🙂

PSD İçinde Kullanılan Varlıkların Depolanması

Stok fotoğraflarınızı, vektör nesnelerinizi ve simgelerinizi masa üstünde değilde PSD’ye yakın bir klasörde depolayın.

Dosyalarınızı Ekip Arkadaşlarına Kolayca Erişilebilir Yapın

Projeniz büyük ve ekip arkadaşınız veya arkadaşlarınızla çalışıyorsanız dosyalarınızı erişime açık yapın. Ağ üzerinden veya dropbox gibi bulut sunucular üzerinden çalışmanızı tavsiye ederim. Hem paylaşım için hemde dosya yedeğiniz için mantıklı olacaktır.

Kurala Uygun İlerleyin

Dosya isimlerinde bir kuralınız olsun. Tire veya alt çizgi kullanın. Boşluk çok tavsiye ettiğim bur durum değil.

Aygıta Tasarım Yapmayın

Projeniz tek platformda çalışacakmış gibi tek aygıta veya ekrana göre çalışmayın. Yazılım tarafında tekrar tekrar işiniz dönebilir. Tasarım konusunda olabildiğince esnek düşünün. İşiniz çok daha kolay olacaktır.

Katmanlar

Katmanlarınızı yeniden adlandırın. Temiz ve titiz çalışmaya kendinizi şartlandırın.

 

PSD’lerinizi birleştirin

İsim katmanlarınızı doğru yazın ve mümkün oldukça her katmanı açıklayıcı yazın. Katman_ismi, Katman_ismi_kopyası, Katman_ismi_kopyası_kopyası gibi durum size işi yerli zorlaştıracaktır.

Grupları Kullan

Dosyalarınızı gruplayarak çalışın. Proje sadece sizin değil bencillik yapmayın. Grup yaparken dikkat etmeniz gereken katmanlarınız doğru grup içerisinde olduğundan emin olun.

Gereksiz Katman ve Grupları Silin

Dosyalarınızı bir ortamda paylaşırken veya bulut sunucuya atarken zaman kaybetmemek için gereksiz katmanlardan kurtulun.

Ortak Ögeleri Küreselleştir

Farklı mizanpajlar için logonun 5 farklı kopyasını bulundurmamıza gerek yok. Logoyu küreselleştirerek birden farklı varyasyonda kullanabilirsiniz. Bu size aynı zamanda dosya boyutun uzun küçük çıkmasına yardımcı olacaktır.

Sona Doğru Daralt

Her şey tamamsa sonra doğru projemizi toparlayalım ve tüme varım yapalım. Tüm grup ve katmanlarımızı bölümleyerek sade ve anlaşılır bir dille tekrardan toparlayalım.

Diğer bölümleri en kısa sürede ekleyeceğim takipte kalın 🙂

Post a comment